Virtualizace infrastruktury

Úspory až na prvním místě

Optimalizace infrastruktury dostala před několika lety další rozměr v podobě možnosti virtualizace serverů a některých dalších síťových prvků. Díky virtualizaci můžete zkonsolidovat současný hardware tak aby byl plně využit jeho potenciál.

Tím lze výrazně ušetřit náklady nejen za energii, kterou servery konzumují primárně, ale také energii, kterou konzumují sekundárně - například klimatizace. Další úspora spočívá v tom, že musíte udržovat v chodu mnohem méně hardware, což se projeví v nákladech za servis a náhradní díly.

Další úspory se nacházejí v možnosti centralizovaného zálohování a snížení nároků na záložní zdroje elektrické energie - UPS.

Hyper-V Server jako vaše výhoda

Poskytujeme služby založené na platformě Microsoftu, takže se neptáme, který hypervizor je nejlepší, pro nás je favoritem technologie Hyper-V. Má pro nás několik zásadních výhod:

  • Umíme programovat v .NETu, pokud je potřeba vyřešit nějaký speciální úkol, málo kdy je to problém.
  • Používáme produkty Microsoftu, vzájemná podpora jednotlivých komponent je tak zaručena.
  • Na přání zákazníka můžeme spravovat jeho fyzickou infrastrukturu z naší dohledové konzole, což velmi urychluje řešení případných problémů.
  • Hyper-V podporuje technologii VLAN, díky tomu může na jednom fyzickém stroji běžet i více zákazníků, aniž by o sobě navzájem věděli.
  • Na virtuálních serverech neřešíme problémy s ovladači, vše funguje automaticky.
  • Umíme připojit USB zařízení z fyzického serveru do virtuálního a to i v HA režimu, kdy virtuální server může cestovat napříč fyzickými bez přerušení připojení k USB zařízení.

Konsolidace zdrojů

Dle naší zkušenosti uvádíme několik hlavních problémů serveroven v malých firmách a jejich případné řešení.

Většinou žádná serverovna neexistuje

Často se jedná o kumbál, kde je několik počítačů, šanony a děsné vedro. Na kumbálu a šanonech nic špatného není, každý bojuje s nedostatkem místa po svém a nemůže si dovolit vyhrazenou místnost s klimatizací. Problém je v tom, že typicky se zde nachází 3 - 5 počítačů, každý z nich si v lepším případě bere svých 300W a zahřívá okolní vzduch, přičemž je dlouhodobě využit maximálně na 10% a stejně se celý systém zdá být pomalý - protože v každém z počítačů je RAID1 ze dvou disků a propustnost systému je malá. Systém sice není ničím z vnějšku omezován, ale jeho maximální rychlost je zoufalá.

Mnohem lepší přístup je v takovém případě jeden server s profesionálním řadičem diskového pole, dostatečnou kapacitou RAM a serverovým procesorem. Takový server má příkon maximálně 300W, virtualizované systémy se sice perou o výkon fyzického serveru, propustnost je ale díky řadiči disků a dostatečnému počtu disků násobně vyšší, takže výsledná odezva je mnohem lepší.

Navíc celý systém zabírá méně místa, je celkově jednodušší, produkuje méně tepla a méně hluku, potřebuje menší UPS.

Správa více fyzických strojů je náročná

Pro výkon serverové infrastruktury je klíčová aktuálnost ovladačů a firmware. Často je výkon celého systému zoufalý díky tomu, že síťová karta běží s šest let starým ovladačem. Aktualizace ovladačů většinou vyžaduje vypnutí celého systému a nedá se provádět v běžných pracovních hodinách.

Z hlediska nákladů na servis je tedy rozhodně lepší mít jeden server s aktivní podporou výrobce, než několik mnohdy na míru stavěných počítačů, z nichž každý má jiný hardware a musí se s ním pracovat trochu jinak.

Hledání problému je také tím jednodušší, čím méně fyzických serverů v serverovně běží.

Složitý upgrade serverového hardwaru

Pro většinu firem a jejich IT je upgrade serverové infrastruktury noční můrou.

Hyper-V to však velmi ulehčuje. Virtuální stroje přesunete na nový hardware velmi jednoduše, není potřeba zdlouhavě připravovat co všechno se bude ze zastaralého, nebo selhávajícího hardwaru kopírovat. Jednoduše překopírujete celý virtuální server i s operačním systémem na nový hardware, kde dál běží v nezměněném stavu. Upgrade operačního systému ve virtuálním stroji můžete odložit na dobu, kdy se to bude více hodit, nebo to méně ohrozí chod firmy.

Práce s virtuálními pevnými disky navíc velmi zefektivňuje práci s daty - datový disk nemusíte nikam kopírovat, pouze jej odpojíte ze starého serveru a připojíte do nového. Celý proces tak může trvat maximálně několik minut.

Referenční zákazníci

Nejtypičtější příklad nasazení Hyper-V je náš zákazník Dětský diagnostický ústav v Liberci, ve kterém klesla spotřeba elektrické energie o 1kWh. Úspora zahrnuje vypnutí dvou serverů, několika switchů a klimatizace.

Virtualizace má v malých a středních firmách svoje místo!

Design by SM Works

Copyright JVV-Systems.cz 2005 - 2015 Liberec

Přihlásit do zákaznické sekce Nástroj pro okamžitou podporu